بعد از تحول بزرگی که در تولید شیرآلات ساختمانی رخ داد، تولید شیرهای توکار را می‌توان بزرگترین تحول صنعت شیرآلات، به خصوص در ارتباط با طراحی معماری و دکوراسیون ساختمان به حساب آورد . به شیرآلاتی که تمامی مکانیزم‌های آن نظیر لوله‌ها و اتصالات، کارتریج، دایورتر و … درون دیوار قرار می‌گیرد و تنها قاب روی مغزی و دسته شیرآلات بیرون دیوار اجرا می‌شود و قابل رویت است، شیرآلات توکار گفته می شود . این نوع طراحی برای شیرآلات فضای بیشتری در اختیار طراحان و معماران جای داده است و تحولی شگرفی در طراحی داخلی ساختمان ایجاد کرده است.

 

نحوه نصب شیرآلات توکار

اکثر افراد فکر می‌کنند شیرآلات توکار را تنها در خانه‌های تازه ساخت می‌توان به کار برد، در حالی که این تصور کاملا اشتباه می باشد. در خانه‌های قدیمی نیز می‌توان از این شیرآلات استفاده نمود و به راحتی آنها را نصب کرد. بیشتر شیرآلات توکار نحوه نصب مشابهی را دارا هستند. با این حال امکان دارد برخی شیرآلات به علت داشتن آپشن‌های خاص یا هر دلیل دیگری روش نصب متفاوتی داشته باشند. حتی امکان دارد روش نصب شیر روشویی، دوش، توالت و ظرفشویی نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

 

در هر صورت نصب شیرآلات بخصوص شیرهای توکار یک کار تخصصی می باشد که بهتر است توسط یک فرد متخصص و ماهر صورت بگیرد. اما اگر خودتان اندکی مهارت داشته باشید با دیدن فیلم‌های آموزشی، کاتالوگ محصول، یا خواندن مقالاتی مانند راهنمای نصب شیرآلات توکار در سایت های گوناگون روش نصب آن را فرا بگیرید.

 

استفاده از نقشه لوله کشی بسیار مهم است

نکته حائز اهمیت ایت است  که نقشه لوله کشی باید از قبل تهیه شده باشد و تمام لوله‌ها و اتصالات پشت پوشش دیوار و بصورت توکار نصب گردند زیرا هیچ کدام از این تجهیزات نباید قابل دیدن باشند. در خانه‌های قدیمی نیز بهترمی باشد از نقشه لوله کشی استفاده شود تا کار تخریب دیوارها و نصب شیرآلات در زمان کمتر و با هزینه کمتر انجام شود.

 

نحوه انتخاب شیر توکار توالت

شیرآلات توالت فرنگی و ایرانی اندازه‌های خاص خود را دارند به همین دلیل قبل از انتخاب شیرآلات توکار، باید نوع توالت خود را انتخاب نمایید. اینکه توالت ایرانی می‌خواهید یا فرنگی، آیا توالت فرنگی شما از نوع وال هنگ است و … اهمیت زیادی دارد زیرا تغییرات در مراحل بعدی سخت و هزینه بردار خواهد بود.

 

نکات مهم در خرید شیرهای توکار

کیفیت مغزی یا اینفینیتی شیرآلات توکار  دارای اهمیت زیادی هستند. کیفیت پایین مغزی در این نوع شیرآلات، احتمال ایجاد نشتی و هزینه‌های تعمیر بسیار بالایی را داراست؛ بنابراین در هنگام خرید شیرآلات توکار، توجه ویژه‌ای به کیفیت مغزی داشته باشید.

همراه با شیر باید بازویی، سقفی، دیواری، براکت، زانویی، سردوش و شلنگ نیز خریداری شود و نکته مهم این است این تجهیزات باید هماهنگی کامل با شیرآلات داشته باشند. در غیر این صورت نتیجه نهایی با مشکلاتی از قبیل کارکرد نادرست، یا عدم زیبایی مورد انتظار رو به رو خواهد شد.

هنگام خرید مغزی توکار، از موجودی کاور رویی و تنوع آن اطمینان حاصل کنید. زیرا بعد  از خرید تنها از کاور همان برند می‌توانید استفاده کنید. بنابراین بهتر است در هنگام خرید شیرآلات توکار و متعلقات آن همگی اجزا از یک برند تهیه شده باشد تا از بروز مشکلات جلوگیری شود.

 

معایب شیرآلات توکار چیست؟

نصب دشوار

نصب شیرآلات توکار نسبت به شیرآلات روکار سخت‌ترمی باشدو برای این کار نیاز به زمان بیشتر، تجهیزات و کمک گرفتن از متخصص نیاز دارید؛ زیرا باید تمام لوله‌کشی‌ها و قسمت‌های خاصی از شیر درون دیوار قرار بگیرند.

 

هزینه بالای اجرا

یکی از فاکتورهای مهم در خرید و نصب شیرآلات هزینه‌های آن می باشد. اجرای این شیرآلات درون دیوار انجام شده و در خانه‌های قدیمی نیاز به تخریب بخشی از دیوار و جایگذاری لوله‌ها و اتصالات دارد که همه این موارد باعث بالا رفتن هزینه‌های اجرا و عمل  خواهند شد.

 

تعمیر سخت

امکان دارد قسمت خارجی شیرآلات توکار شما خراب شوند در این صورت به راحتی به قسمت معیوب دسترسی داشته و می‌توانید آن را تعمیر کنید ولی اگر قسمت‌های نصب شده در دیوار دچار خرابی بشوند باید دیوار را خراب کرده تا بتوانید آن را تعمیر کنید. اینکار هم زمان زیادی نیاز دارد، هم هزینه بالایی در پی خواهد داشت.

 

البته باید اشاره کرد که برخی از مدل‌های نسل جدید شیرآلات توکار، برای تعمیر نیازی به تخریب دیوار ندارند و تنها با باز کردن چند مهره می‌توان آن را از دیوار خارج کرده و پس از عیب یابی و تعمیر دوباره نصب کرد.

 

نیاز به فضای کافی در دیوار

شاید شیرهای توکار در خانه‌ها و فضاهای کوچک بهترین انتخاب باشند، اما در اینجا ضخامت دیوار اهمیت  خاصی پیدا می‌کند و برای نصب شیرآلات توکار و تجهیزات وال هنگ مانند فلاش تانک توکار، نیاز به فضای کافی در دیوار است. به همین دلیل در دیوارهایی با ضخامت کم امکان نصب این تجهیزات وجود ندارد.

آسیب به دیوارها

در صورت خرابی لوله‌ها و شیرآلات امکان نشتی آب و نفوذ آن به دیوار وجود دارد. این نشتی می‌تواند باعث آسیب دیدن دیوار شود. البته در برخی از مدل‌ها از صفحه فلزی نگهدارنده و لاستیک دیافراگم استفاده می‌شود تا امکان نفوذ آب و در پی آن خرابی دیوار وجود نداشته باشد.

 

گرفتگی توسط رسوبات

در اکثر شیرهای توکار از سوپاپ یا دایورتر برای انتقال آب به سر دوش استفاده می‌شود. از آنجایی که آب همیشه رسوباتی همراه خود دارد با گذشت زمان موجب گرفتگی، کاهش فشار آب یا حتی شکستن سوپاپ می‌شود. در بعضی مدل‌ها با حذف کردن سوپاپ و تعبیه دایورتر در کارتریج از این مشکل جلوگیری می‌شود.

مزایای استفاده از شیرآلات توکار چیست؟

شیرآلات توکار به علت قرار گرفتن در دیوار از یک لایه محافظ شامل میشوند که موجب می‌ گردد صدمات خاصی به آنها وارد نگردد و در برابر پوسیدگی نیز مقاوم‌ترو مستحکم تر باشند. همین موضوع باعث افزایش عمر شیرهای توکار می‌ گردد.

این شیرآلات نسبت به شیرآلات کلاسیک اهرمی زیبایی بیشتری دارند و می‌توانند فضای سرویس بهداشتی را خاص و لوکس جلوه دهند.

شیرآلات توکار نیاز به فضای کمتری دارند و برای محیط‌های کوچک بسیار مناسب می باشند.

تمیز کردن این شیرآلات بسیار راحتتر از شیرآلات روکار است.

کاهش در مصرف آب یکی از مهمترین مزایای شیرآلات توکار می باشد.

 

قیمت شیرآلات توکار

به طور کلی باید گفت قیمت شیرآلات توکار تفاوت چندانی با شیرآلات روکار ندارد. بسته به برند مورد نظر، کیفیت و آپشن‌ها، قیمت شیرآلات توکار متغیر است. شما می‌توانید قیمت به روز بهترین برندهای شیرآلات توکار را در وب سایت چلونگر مشاهده کنید.